شروع فعالیت سیکا

 شركت سيكا

شركت سيكا در سال 1910 در كشور سوييس تاسيس شد. اين شركت در زمينه مواد شيميايي خاص فعاليت دارد و در ساخت وتوليد سیستم‌ها و محصولات مورد استفاده براي اتصال، درزگیري، لرزه‌گيري، تقويت و محفاظت در صنعت ساختمان‌ و صنايع خودروسازي پيشرو است. سيكا در 101 كشور در سرتاسر دنيا شعبه دارد و محصولات خود را در بیش تر از 200 كارخانه توليد می‌کند.

 

تاسيس سيكا

كسپر وينكلر، با روحيه كارآفريني خود، در سال 1910، سنگ بناي اين شركت را بنا نهاد. او در يك خانواده پينه دوز متوسط به دنيا آمد و در كودكي از اتريش به سوييس مهاجرت كرد. او در آنجا Sika-1 را ابداع كرد. اين محصول يك افزودنی آب بند کننده سریع بتن بود که برای آب بند کردن تونل گاتهارد استفاده شد و اين امكان را به شركت راه آهن سوييس داد تا از قطار برقي در اين مسير ارتباطی مهم بين شمال و جنوب اروپا استفاده كند.

 

اولين شعبه های سيكا

نوآوري با تقاضا همراه شد. كسپر وينكلر به تقاضاي جهاني براي افزودنی های پیشروی خود در آينده پي برد و شعبات خود را در كشورهاي مختلف تاسيس كرد. در دهه 1930، پانزده شعبه سيكا در اروپا، ايالات متحده آمريكا، آرژانتين، برزيل و ژاپن، مواد شيميايي ساختماني جديد را به بازار عرضه كردند.

 

سيكا و تونل گاتهارد

امروزه تونل گاتهارد جديد (ترانزيت كوهستاني اروپايي جديد) پروژه‌ای مهم براي سيكا به حساب می‌آید. Sika-1 هنوز بخشي از محصولات اين شركت است، اما امروزه محصولات پیشرفته‌تری نيز استفاده می‌شوند. براي ساخت اين تونل 57 كيلومتري از ميان کوه‌های آلپ سوييس (طولانی‌ترین تونل جهان)، به افزودنی های با فناوري بالا براي بتن پاششی و تهيه سیستم‌های آب‌بندي نياز است. ما به پيشينه خود افتخار می‌کنیم و خوش‌بینانه به آينده می‌نگریم، زيرا در آينده به دانش فني، خدمات و محصولات ما نياز بيشتري خواهد بود.

دشواری های شروع کار

كسپر وينكلر تجارت خود را در سال 1910 آغاز كرد. او ابتدا محصولی را براي حفاظت و تميزكاري گرانيت (كونسروادو، پوريگو) و یک محصول برای آب‌بندي ملات به نام  Sika-1 ابداع كرد. در سال 1911 او شركت خود با نام «کسپر وینکلر و شركا» را ثبت كرد. او به همراه يك شيميدان، كه شريك جزئي شركت محسوب می‌شد، سعي كرد تا محصول شيميايي ساختماني خود را به بازار عرضه كند. در چند سال اول، كار بسيار سختي پيش رو داشت. وينكلر، مخصوصا در طول جنگ جهاني اول، بدهكار بود. اين اوضاع تا سال 1917 ادامه داشت.

 

پروژه گاتهارد

پيشرفت او از سال 1918 آغاز شد. در اين سال، شركت راه آهن فدرال سوييس، سيكا را با موفقيت براي آب‌بندي تونل‌ گاتهارد آزمايش كرد. براي استفاده از قطارهاي برقي می‌بایست اين تونل‌ها آب بند باشند. در سال‌های بعد، شركت ملي راه آهن سوييس 67 تونل را با استفاده از سيكا آب‌بندي كرد.