توسعه فعالیت سیکا

توسعه

بعد از اين موفقيت، شركت کسپروینکلر و شركا، تولید کننده محصولات شیمیایی، مقبوليت خود را در كشورهاي ديگر آزمايش كرد. اما فراتر رفتن از صادرات متفرقه و مقطعی كاري دشوار بود. اولين تلاش او براي فروشِ امتياز در كشورهاي ديگر با شكست مواجه شد. اما تلاش بعدي او با موفقيت همراه شد: در سال 1921، يك شعبه مستقل با خط توليد كوچك در جنوب آلمان تاسيس شد.

اما ظرفيت مديريت و رهبری شرکت براي ارتقا و توسعه فعالیت شرکت در کشورهای مختلف كافي نبود. اين مشكل با استخدام مدير امور خارجي حل شد. او، در سال‌های بين 1926 و 1928، شعبه ای را در انگلستان، ايتاليا و فرانسه تاسيس كرد و در فعالیت آن‌ها نقش ایفا کرد و با قراردادهای زيركانه او اخراج خود را غیر ممکن کرد. در سال 1928، پسرخوانده وينكلر، با نام فريتز شِنكر، به هيئت اجرايي شركت ملحق شد.

 

حضور در اروپا، آمريكاي جنوبي و آسيا

او به پدر زن خود نشان داد قراردادهايي كه با مدير امور خارجي بسته است، چندان سودبخش نيستند. دادگاه آن‌ها سه سال به طول انجاميد تا در نهايت در سال 1932 حكم دادگاه اعلام شد: مالكيت شرکت‌های واقع در آلمان و ايتاليا و همچنين حق علامت تجاري در تعدادي از كشورهاي اروپايي به مدير امور خارجي داده شد.

اكنون دیگر بازار اروپا انحصاري نبود. با اين حال، شنكر با اراده خود به توسعه جهاني شركت ادامه داد. تا سال 1935 شركت سيكا در اروپا، آمريكاي جنوبي و آسيا حضور پيدا كرد.
 

 رونق اقتصادي

در طول جنگ جهاني دوم، شرکت‌های سيكا به توليدات خود در كشورهاي مستقر در آن‌ها ادامه دادند. بنابراين، افزودنی های مورد استفاده براي پناهگاه های ساخته شده در سوييس و مناطق اشغالیِ آلمان، توسط سيكا تأمین شد، اما همچنین کشتی‌های بتني مورد استفاده توسط متفقين براي حمل تجهيزات نظامي و پياده كردن آن‌ها در شهر نورماندي با افزودنی های توليدي شركت سيكا ساخته شدند.

در دوران رونق اقتصادي در دهه‌های 50 و 60، شعبه های جديدي در كشورهاي مختلف، از سوئد گرفته تا كوبا، تاسيس شدند. با ورود رومالد بِركارد به شركت، نسل دوم تغييرات در سوييس اتفاق افتاد. از زمان ورود او به شركت در سال 1953 تا مرگ پدر زنش، فريتز شنكر (در سال 1971)، بركارد به تدریج رهبري شرکت‌هایی را بدست گرفت كه تا سال 1968 به يك شركت منسجم و واحد با نام «سيكا فينانز، سهامي عام،» تبديل شده بودند. بعد از آن، سيكا وارد بورس سوييس شد.
با اين حال، با افزايش شديد تورم در اواخر دهه 60، سيكا دچار بحران اقتصادي شد. راه اندازي كارخانه جديد در دودينگن با كمبود بودجه مواجه شد؛ ادامه فعاليت تعدادي از شرکت‌های ساختماني مقرون به صرفه نبود و انجام تعهدات مربوط به ضمانت نامه‌ها در آلمان و اسكانديناوي بسيار دشوار شد. شرايط بسيار بدي بود: سيكا فقط توانست از ورشكستگي خود جلوگيري كند.

 

مديريت بحران و تجارت جديد

دهه 70 براي هیچ کس دهه خوبي نبود. سيكا تلاش زيادي كرد تا بر سختی‌های مربوط به ركود شديد در سال‌های 1973 تا 1976 فائق آيد. اما بحران باعث تقويت روحيه سيكا شد. اين روحيه مبارز، كه تا امروز ادامه دارد، در طي اين سال‌ها شكل گرفت که نشانه‌ای از انسجام و نگرش مثبت كاركنان در قبال شركت است.

براي مثال، در ميانه اين بحران، كاركنان سيكا در سوييس با كاهش دستمزد موافقت كردند. به محض بهبود وضعيت اقتصادي سيكا در نيمه دوم دهه 70، دستمزدها به حالت قبل بازگشت. چسب پلي اورتان الاستيك تك جزئي با نام تجاري «سيكا فِلِكس» محصولي است كه در سال 1968 توليد شده بود و تا آن زمان بخش كمي از گردش مالي را به خود اختصاص می‌داد؛ اما بعد به پرفروش‌ترین محصول سیکا تبديل شد.

با چسب همه كاره سيكا فِلِكس، شركت سيكا عرصه‌ای جديد در تجارت را در دهه 1980 در صنعت خودرو آغاز كرد. به اين ترتيب، سيكا از مسير محصول شيميايي ساختماني فاصله گرفت. تنوع محصول با هدف افزايش مقاومت شركت در برابر تحولات اقتصادي انجام شد. توسعه حضور جهاني ما نيز با همين هدف انجام شد. با خريد سهام «لِكلر شيمي» اشتوتگارت در سال 1982، تعداد كاركنان سيكا از 3000 به بيش از 4000 نفر افزايش يافت.

در نهایت به این ترتیب، زمينه لازم براي تلاش هماهنگ براي توسعه هرچه بيشتر بازار در آلمان فراهم شد. اما بعد از اين ائتلاف، چند سالي طول كشيد تا اين شركت جديد در مسير رشد به موفقيت دست يابد. در نيمه دوم اين دهه، اكثر صنايع به رونق اقتصادي دست يافتند. سيكا نيز از اين رونق بي بهره نماند، و گردش مالي آن در سال 1989 به حدود يك ميليارد فرانك رسيد.

 

حضور جهاني

در دهه 1990، سيكا بيشترين تعداد شرکت‌های جديد را در كشورهاي مختلف تاسيس كرد: در سال‌های 1990 تا 1995، تعداد 16 شعبه ملي جديد تاسيس شد. سيكا حضور خود را، در آسيا، اروپاي شرقي و آمريكاي لاتين، افزايش داد. با وجود همه اين تلاش‌ها، دهه 1990 دهه آساني نبود. سيكا با دوره‌های ركود و سود كم ناشي از رقابت تنگاتنگ و افزايش قيمت مواد اوليه مبارزه كرد.

براي اين كار، تجارت‌های فرعی و با سود كمتر، مانند ساخت روبات براي تعمير لوله‌های فاضلاب، را كنار گذاشتند. سيكا ساخت محصولات راه‌سازي را نيز متوقف كرد و بخش اعظم تجارت ممبران های آب بند کننده را به «Sarnafil» واگذار كرد.

 

دهه رشد سريع

ده سال بعد، همين شركت Sarnafil به عضويت گروه سيكا در آمد. در سال 2005، اين شركت سوييسي با تخصص در زمينه انواع ممبران ها‌ به مالكيت سيكا در آمد. سيكا در اين دهه با سریع‌ترین رشد خود مواجه بود. گردش مالي شركت از 2 ميليارد به بيش از 6/4 ميليارد فرانك رسيد و بخش زيادي از آن توسط 36 شركت بين سال‌های 2000 و 2008 به دست آمد. در اين دوره، نيروي كاري شركت از 8000 به 13000 نفر افزايش يافت.

 

از زيرزمين تا پشت بام

از سال 2000، سيكا قابلیت‌های خود را چنين بر می‌شمرد: درزگیري، اتصال،  لرزه گیری، تقويت و محفاظت. سيكا قصد داشت تا در زمينه اين محصولات فناورانه متنوع (از زير زمين تا پشت بام) در بازار پيشگام باشد. افزودنی بتن سیکا، كه در سال 2000 با نام تجاري ® Sika® Viscocrete به بازار آمد، به محصول پرفروش اصلي تبديل شد.

سيكا در ساير بخش های تجاري نيز به موفقیت‌های چشمگيري دست يافت. بيشترين گردش مالي شركت در سال 2006 بود که بيش از يك سوم افزايش يافت. سيكا، سهامي عام، (شركت سرمايه‌گذاري از سال 2002) سرمايه‌گذاري قابل توجهي در زمينه كاركنان و ظرفيت توليد انجام داد و تمام تشكيلات مديريتي را بازسازي كرد.

 

افزايش سهم بازار

از سال 2006، تمام فعالیت‌های بازاريابي و فروش به طور منظم از طريق بخش های تجاري مركزي جديد انجام شدند. چهار گروه اصلي مورد هدف بودند: «توزيع و خرده فروشی»، «پيمانكاران»، «بتن» و «صنعت». در پايان اين دهه، اثرات ركود شديد جهاني، كه با بحران اقتصادي آغاز شد، در سيكا نيز محسوس بود. با وجود اين ركود، سيكا به افزايش سهم بازار خود در كشورهاي مختلف ادامه داد. در آستانه صدمين سالگرد تاسيس شركت در سال 2010، سيكا براي مواجه با آينده آمادگي كامل داشت.